Історія версій
LIRA-FEM

Розрахункові можливості

Розрахункові можливості

Змінено: 27.01.2025 12:29:39

На додаток до існуючих комбінацій, що генеруються за допомогою РСЗ і РСН, реалізовано новий алгоритм визначення сполучень окремих завантажень, які можуть бути вирішальними (найнебезпечнішими) для кожного елементу, що перевіряється, і кожного вузла розрахункової моделі. Новий метод поєднує в собі всі переваги попередніх методик, і додає нові можливості: робота з великою кількістю сполучень (більше 1000 комбінацій), користувацькі налаштування видів та підвидів завантажень, користувацькі формули сполучень, формульне представлення логічних зв'язків, матричне подання взаємовиключних завантажень та багато іншого.

Сполучення навантажень та впливів

Сполучення навантажень та впливів

У задачах динаміки в часі реалізовано новий вид рівномірнорозподіленого навантаження на стержні та пластини. Доступні наступні закони зміни: кусково-лінійне навантаження з довільним або рівномірним кроком, а також синусоїдальне навантаження.

Рівномірно-розподілене навантаження, яке змінюється в часі

Рівномірно-розподілене навантаження, яке змінюється в часі

Додано можливість задання кількох динамік у часі з різними параметрами в рамках однієї розрахункової моделі.

Розрахунок з використанням прямого динамічного методу для кількох динамічних завантажень

Розрахунок з використанням прямого динамічного методу для кількох динамічних завантажень

Реалізовано новий тип жорсткості для пластин - користувацька матриця пружності.

Для спектрального методу розрахунку на сейсмічні впливи реалізовано обчислення коефіцієнтів дисипації форм через матрицю демпфування.

Обчислення коефіцієнтів дисипації форм через матрицю демпфування

Обчислення коефіцієнтів дисипації форм через матрицю демпфування

Реалізовано можливість керувати значенням мінімального відсотка вкладу в модальні маси для врахування власних форм коливань у динамічній реакції сейсмічних впливів.

При виконанні розрахунку з контролем параметрів додано опцію, яка дозволяє виключити з розрахунку параметри організації крокового процесу для розв'язання нелінійних задач, задач монтажу-демонтажу споруди, прогресуючого руйнування, задач інженерної нелінійності 1 і 2. Дана опція може використовуватися для проведення попередніх експрес розрахунків і не вимагає видалення даних при нелінійних історіях/монтажі. При встановленні прапорця розрахунок проводиться за заданими завантаженнями як розрахунок звичайної задачі.

Порівняння часу розрахунку з урахуванням/без урахування параметрів монтажу

Порівняння часу розрахунку з урахуванням/без урахування параметрів монтажу

Модифіковано діалог Розрахунок із контролем параметрів, що пов'язано з виключенням розрахункового процесу попередніх версій.

Для розрахунків на динамічні впливи при зміщенні вузлових мас реалізована можливість вказувати маси яких напрямків необхідно зміщувати.

Зміщення прикладання вузлових мас

Зміщення прикладання вузлових мас

Реалізовано можливість врахування коефіцієнтів Релея для розрахунку на сейсмічні впливи методом розкладання за власними формами коливань.

Для розрахунку коефіцієнтів пружної основи С1/С2 та розрахунку жорсткостей паль реалізовано можливість виключення з ітерацій завантажень, які не беруть участі в уточненні активного тиску на ґрунт Pz.

Додано можливість визначення зусиль у стержневих аналогах (СА) для завантажень «за формулою» (завантажень створених як комбінації результатів розрахунку довільного набору інших завантажень).

Реалізовано алгоритм для перерахунку вихідної акселерограми на задану позначку, відмінну від рівня вимірів при випробуваннях.

Перенесення акселерограми на задану позначку

Перенесення акселерограми на задану позначку

Реалізовано опціональний спосіб прикладання горизонтального та вертикального прискорень у розрахунках на сейсмічні впливи. У багатьох сейсмічних нормах є розподіл на горизонтальне та вертикальне прискорення. Раніше в одній і тій самій складовій однієї й тієї самої сейсміки на горизонтальні ступені свободи вузлів прикладалося горизонтальне прискорення, а на вертикальні ступені свободи - вертикальне. Тепер за опцією, якщо це горизонтальний вплив, то на всі ступені свободи вузлів прикладається горизонтальне прискорення, а якщо це вертикальний вплив, то вертикальне прискорення.

Опціональний спосіб прикладання горизонтального та вертикального прискорень у розрахунках на сейсмічні впливи

Опціональний спосіб прикладання горизонтального та вертикального прискорень у розрахунках на сейсмічні впливи

Розрахункові можливості

Змінено: Квітень 10, 2025
  • При побудові графіків спектру відгуку із використанням модуля 27 було скориговано підхід до визначення остаточних прискорень з урахуванням усіх форм коливань, на основі якого формується спектр.

    Тепер спектр будується на основі графіка зміни псевдоприскорень (поверхової акселерограми), де прискорення в кожен момент часу визначається наступним чином:

    aj(t) = Σφjk * qk(t) * ωk²,

    де aj(t) – прискорення за j-ою ступенню вільності в момент часу t,
    φjk – ордината j-ої ступені вільності за k-ою формою,
    qk(t) – узагальнена координата за k-ою формою коливань у момент часу t,
    ωk – кругова частота за k-ою формою коливань.

    Цей підхід дає результат, подібний до того, який отримується при прямому інтегруванні рівнянь руху в геометричних координатах.


Графік спектру відповіді в розгляданому вузлі

Графік спектру відповіді в розгляданому вузлі (сейсмічний вплив за реальною однокомпонентною акселерограмою (27))

  • У новій версії модуля динаміки 37 (ДБН В.1.1-12:2006, Додаток В) з’явилася можливість використовувати у розрахунках довільний графік спектру відгуку.

    Модуль динаміки 37 надає можливість враховувати нерівномірність поля коливань ґрунту при розрахунках сейсмічних впливів. Така модель розрахунку сейсмічного впливу дозволяє враховувати особливості просторової роботи споруд із нерегулярним плануванням за схемою поширення сейсмічної хвилі.

    Ця модель передбачає, що план споруди вписаний у прямокутну область довжиною L та шириною B. При цьому поширювана сейсмічна хвиля рухається вздовж довгої сторони, викликаючи поступальні, обертальні та згинальні коливання споруди.

    Вплив сейсмічної хвилі на величини інерційних сейсмічних сил враховується за допомогою ординат поля коливань ґрунту fk1, fk2, fk3, які вводяться у формулу для коефіцієнта розподілу ηki.

Модуль динаміки 37 (ДБН В.1.1-12:2006, Додаток В)

Модуль динаміки 37 (ДБН В.1.1-12:2006, Додаток В): використання у розрахунках довільного графіка спектру відгуку

  • У модулі 38 (СНиП II-7-81 з изм. 01.01.2000 з урахуванням кручення) додано можливість використовувати у розрахунку довільний графік спектру відгуку. Інтегральна розрахункова модель сейсмічного впливу враховує рух масиву ґрунту під спорудою як єдиного цілого. Цей рух визначається вектором прискорення поступального руху і вектором кутового прискорення обертання.

    Припускається, що ці вектори є випадковими як у часі, так і в просторі, і визначаються відповідними параметрами. Якщо задані косинуси для вектора поступального впливу, то напрямок вектора кутового прискорення обчислюється автоматично як ортогональний до вектора поступального впливу. Коефіцієнт розподілу при розрахунку дозволяє отримати інерційні сейсмічні сили не лише для поступальних, але й для крутильних форм коливань.


Модуль динаміки 38 (СНиП II-7-81 з изм. 01.01.2000 з урахуванням кручення)

Модуль динаміки 38 (СНиП II-7-81 з изм. 01.01.2000 з урахуванням кручення): використання у розрахунках довільного графіка спектру відгуку

  • Модернізовано алгоритм автоматичного вибору кроку для геометрично нелінійних задач.

  • Для побудови графіків відповід-спектру додано можливість налаштування формату виведення значень на осі абсцис у вигляді частоти коливань або періоду.

  • У результатах розрахунку в меню “Сукупність навантажень” додано функціонал визначення сумарних зсувних сил та перекидаючого моменту від динамічних навантажень (сейсміки та пульсації) з метою розрахунку на зсув та перекидання. Підсумовування виконується тим самим методом (SSRS, CQC, 10%), який обрано у параметрах цього динамічного впливу. За результатами підсумовування можна отримати деталізований звіт (для цілей верифікації та/або оформлення звіту).

Розрахунок на зсув та перекидання (сукуплення за формами)

Розрахунок на зсув та перекидання (підсумовування за формами)